Czy można być uczulonym na szampon? O alergii na Cocamidopropyl Betaine

17:31 Pepa 43 Comments

Po większości szamponów swędzi Cię głowa? Masz problem z łupieżem i wzmożonym wypadaniem włosów? Szampony dla dzieci, które z założenia mają być łagodne, zamiast pomóc tylko nasilają te objawy? Możliwe, że podobnie jak ja jesteś uczulona na Cocamidopropyl Betaine!
Czym jest Cocamidopropyl Betaine?
Betaina kokamidopropylowa (CAPB) to substancja myjąca stosowana w produktach spłukiwanych. Usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów, tworzy pianę, poprawia konsystencję kosmetyków, działa przeciwbakteryjnie i antystatycznie. Pozyskiwana jest z oleju kokosowego i betainy. Może powodować alergie u osób ze skórą wrażliwą. Amerykańskie Stowarzyszenie Kontanktowego Zapalenia Skóry (American Contact Dermatitis Society) okrzyknęło Cocamidopropyl Betaine alergenem roku 2004. To wątpliwe wyróżnienie przyznawane jest w celu zwrócenia uwagi zarówno konsumentów jak i samych producentów na powszechnie stosowane substancje, które mogą przyczynić się do powstania kontaktowego zapalenia skóry.

Gdzie występuje?
Cocamidopropyl Betaine możemy znaleźć w produktach takich jak:
  • Szampon do włosów
  • Żel pod prysznic
  • Kostka myjąca (np. Dove)
  • Mydło w płynie
  • Płyn do kąpieli
  • Odżywka do włosów (np. Nivea Long Repair)
  • Pasta do zębów (np. Parodontax)
  • Kosmetyki (np. samoopalacz Vita Liberata)
Jakie są objawy uczulenia na Cocamidopropyl Betaine?
Alergiczny wyprysk kontaktowy, który pojawia się w miejscu zetknięcia z uczulającą substancją, zazwyczaj z opóźnieniem (nie wcześniej niż na drugi dzień, standardowo po 2-3 dniach, nawet do miesiąca). W przypadku skóry głowy najczęstszymi objawami są:
  • Swędzenie skóry, zwłaszcza z tyłu głowy
  • Zaczerwienienie
  • Wysypka
  • Wzmożone wypadanie włosów
  • Przesuszenie włosów (są łamliwe, matowe, szorstkie) i skóry głowy
  • Łupież alergiczny
  • W skrajnych przypadkach nawet strupy, pęcherze i owrzodzenia
W moim przypadku reakcja alergiczna nastąpiła po zmianie dotychczas używanego szamponu na inny, który zwierał kombinację SLS i Cocamidopropyl Betaine. Pierwsze objawy zaobserwowałam po miesiącu. Najpierw włosy zrobiły się sztywne, łamliwe, suche i zaczęły się elektryzować, później bardzo wypadały, pojawił się łupież i czerwone krostki na skórze głowy. Problem zniknął gdy odstawiłam ten kosmetyk i możliwe, że jeszcze długo nie dowiedziałabym się co było przyczyną uczulenia gdybym nie zaczęła czytać blogów włosomaniaczek i eksperymentować z rzekomo delitaknymi szamponami dla dzieci, które polecały. W przypadku tych produktów betaina komamidopropylowa występowała samodzielnie, bez SLS, więc stężenie substancji było wyższe. Reakcja alergiczna nastąpiła już na drugi dzień i przebiegła dużo bardziej gwałtownie. Głowa przestała swędzieć gdy odstawiłam szampon Babydream, ale włosy wypadały mi garściami jeszcze przez jakiś czas.
Kto jest szczególnie narażony na wystąpienie alergii?
Uczulony na Cocamidopropyl Betaine może być każdy i nie ma tu żadnej reguły, jednak zwiększone prawdopodobieństwo jest możliwe w przypadku:
  • Osób ze skórą wrażliwą.
  • Osób uczulonych także na nikiel, chrom, składniki gumy, lateks, żywice epoksydowe, formaldehyd, antybiotyki (neomycyna, gentamycyna, detreomycyna) , kortykosteroidy, barwniki, substancje zapachowe, konserwanty.
  • Alergia objawia się najczęściej u dorosłych. Rzadziej u dzieci i osób w wieku podeszłym.
Leczenie
Jedynym sposobem na wyleczenie skóry głowy jest unikanie substancji, która uczula, w tym przypadku szamponów zawierających Cocamidopropyl Betaine. Świąd ustanie po umyciu głowy szamponem bez tej substancji. Należy dać skórze samej się zregenerować. Najlepiej odstawić na jakiś czas wszelkie odżywki, środki do stylizacji, oleje, silikonowe jedwabie i sera, żeby skóra mogła oddychać. Doraźnie można spróbować:
  • Płukania włosów letnią wodą z dodatkiem 0,9 % roztworu soli fizjologicznej.
  • Picia wapna z kwertycyną.
  • Leków przeciwhistaminowych np. tabletki na alergię Telfexo.
  • Jeśli świąd nie ustąpi, należy udać się do lekarza. Zmiany skórne, które przez dłuższy czas były nieleczone mogły ulec nadkażeniu bakteryjnemu lub grzybicznemu. Wtedy konieczne jest zastosowanie antybiotyku w maści a nawet doustnie.
Jakich szamponów używać?
Jakiś czas temu stworzyłam listę szamponów bez Cocamidopropyl Betaine, jednak część pozycji jest już nieaktualna. Producenci zmieniają składy szamponów wprowadzając do nich betainę kokamidopropylową, ponieważ jest to środek tani i łatwo dostępny. Sytuacji nie poprawia nagonka na SLS i SLES oraz fakt, że wiele firm produkujących certyfikowane kosmetyki organiczne używa Cocamidopropyl Betaine rekomendując tę substancję jako łagodny i ekologiczny środek myjący. W efekcie lista bezpiecznych kosmetyków jest coraz krótsza. Nie ufajcie szamponom rzekomo hipoalergicznym, tylko czytajcie składy! Nie kupujcie produktów, które zawierają betainę kokamidopropylową. Występuje ona w INCI pod nazwami:
  • Cocamidopropyl Betaine
  • CAPB 
  • Coco-Betaine 
  • Coconut Oil Amidopropyl Betaine 
  • Cocoyl Amide Propyl Dimethyl Glycine 
  • Tegobetaine L7 
  • N-cocamidopropyl-N 
  • N-dimethylglycine Hydroxide
Osobiście nie stosuję także oleju kokosowego i unikam odżywek do włosów, które go zawierają. Radziłabym uważać na substancje, które podobnie jak Cocamidopropyl Betaine otrzymywane są z kwasów oleju kokosowego, czyli głównie takie, które zawierają w nazwie "coco" np.
  • Coco Glucoside
  • Sodium Coco-Sulfate
  • Sodium Cocoyl Glutamate
  • Disodium Cocoaphoacetate
Źródło: www.coconut-info.net
Mam nadzieję, że zamieszczone tu informacje pomogą kolejnym osobom rozpoznać alergię i uniknąć jej przykrych konsekwencji. Obecnie jestem w trakcie tworzenia nowej listy szamponów, które mogą być stosowane u uczulonych na Cocamidopropyl Betaine. Zainteresowanych odsyłam do moich wcześniejszych wpisów:

A także do wpisów koleżanek:

43 komentarze:

  1. Kurcze. Szampon nigdy nie spowodował u mnie reakcji alergicznej. Ale farba do wlosiw z miodem. O na boginie! Myslalam, ze lysa zostanę, włosy wypadały garściami, a głowa piekła niemiłosiernie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja raczej na szczęściej nie mam tego problemu ;))

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie nie występowały reakcje alergiczne :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Całe szczęście nie mam skłonności do alergii i podrażnień jednak zdaję sobie sprawę,że jest to z pewnością uciążliwy problem :(

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo przydatny post, chociaż na szczęście nie mam takich problemów:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Na szczęście, jak dotąd, nie miałam uczulenia na żaden szampon. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Co prawda nie mam tego typu alergii, ale myślę,że to naprawdę uciążliwe kupić taki kosmetyk który tego nie zawiera.

    OdpowiedzUsuń
  8. A zastanawiałam się czemu głowa mnie swędzi i wypadają mi włosy.
    Z ciekawości poszłam sprawdzić skład, okazało się, że każdy spośród 5 szamponów zawiera Cocamidopropyl Betaine. Muszę szukać takich, w których nie ma tej substancji :)
    http://przyszopceuszatych.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli po odstawieniu kosmetyku z CAPB swędzenie ustanie, to też jesteś uczulona :(

      Usuń
  9. O cholerka, z Twojego posta wnioskuję, że też mogę być uczulona.:< Wypróbuję jakiś szampon z Twojej listy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety teraz nie jest o taki łatwo. Byłam ostatnio w drogerii i zauważyłam, że wprowadzili CAPB nawet do Gliss Kura i Elseve. Ja zamawiam teraz kwiatowe mydło Agafii :)

      Usuń
  10. moja córka tez miała uczulenie na szampon okazało sie ze winowajca to benzoesan sodu - konserwan w dzieciecych szamponach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teściowa ma na to uczulenie i nie może pić tanich napojów gazowanych itp.

      Usuń
  11. Nie miałam uczulenia na żaden szampon.

    OdpowiedzUsuń
  12. W takim wypadku, chyba trzeba zrobić samemu szampon...

    OdpowiedzUsuń
  13. Na całe szczeście nie jestem na nic uczulona:)

    OdpowiedzUsuń
  14. Uff całe szczęście nie jestem uczulona :]

    OdpowiedzUsuń
  15. Jak to dobrze nie być na nic uczuloną :-)

    OdpowiedzUsuń
  16. U mnie na szczęście prócz przetłuszczania się skóry głowy, co także jest uciążliwe, nic innego złego się nie dzieje.

    OdpowiedzUsuń
  17. dobrze, że mnie taka alergia nie spotkała, ale współczuję wszystkim, którzy muszą bardzo uważać.

    OdpowiedzUsuń
  18. eh... ja już od dawna nie używam szamponów z coco, a dalej mam problem ze skórą głowy... raz jest lepiej, raz gorzej.. jednocześnie sucha skóra głowy i łojotok. wiadomo, sucha skóra paradoksalnie produkuje więcej łoju. ostatnio po myciu rozrabiam sobie i aplikuje na skórę głowy hydrolat różany z aloesem, panthenolem, mocznikiem i kwasem hialuronowym. jest jakby trochę lepiej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. widziałam wyżej, że zamówiłaś kwiatowe mydło agafii. myślę, że to dobry wybór. mam nadzieję, że u Ciebie też się sprawdzi. dla mnie to jest najlepsze rozwiązanie jak narazie, choć jak wyżej pisałam - problemy dalej są. teraz winię głównie rozchwiane hormony (odstawiłam tabletki anty pare miesięcy temu i jest mega sajgon).

      Usuń
    2. U mnie najlepsze są te szampony Nook, nie mam po nich żadnych przykrych dolegliwości, ale ta firma jest jakaś dziwna i szampony poznikały z rynku. Muszę przerzucić się na coś innego, a skoro Tobie odpowiada mydło to jest duża szansa, że i u mnie się sprawdzi.
      Ja przez poprzedni rok też miałam duże problemy z hormonami mimo, że nie brałam wcześniej tabletek. Po prostu zaczęło się po 25 roku życia. Nieregularne cykle, trądzik, wypryski na dekolcie i plecach, tycie... Ale pocieszę Cię, że teraz już mi się trochę uspokoiło. To musi się samo wyciszyć, ale wydaje mi się, że dieta i ruch pomagają. Nawet pozbycie się zbędnych 2 kilogramów robi swoje.

      Usuń
  19. Ja po Babydream miałam większy łupież niż po czymkolwiek innym, jak go odstawiłam, to jest dużo lepiej. Muszę sprawdzić ten wątek ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spróbuj wypróbować coś bez CAPB, bo możliwe, że też jesteś uczulona...

      Usuń
  20. Ja po Babydream miałam większy łupież niż po czymkolwiek innym, jak go odstawiłam, to jest dużo lepiej. Muszę sprawdzić ten wątek ;)

    OdpowiedzUsuń
  21. I właśnie zaczęłam się zastanawiać, czy ja przypadkiem tego nie mam.

    OdpowiedzUsuń
  22. Babydream? Serio? Nigdy bym nie pomyślała, że nawet w szamponie dla dzieci może się znaleźć jakiś alergen :/

    OdpowiedzUsuń
  23. ostatnio pisałam o szamponie balea, który wywołał u mnie straszny łupież, swędzenie :(

    OdpowiedzUsuń
  24. Mnie na szczęście nic nie uczula konkretnie :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Na szczęście nie jestem na nic uczulona :)

    OdpowiedzUsuń
  26. Nie mam żadnych uczuleń na szczęście, jednak są szampony po których swędzi mnie skóra głowy...

    OdpowiedzUsuń
  27. Nigdy jeszcze nie słyszałam o takim uczuleniu , przydany post :)

    OdpowiedzUsuń
  28. ułaa sporo kosmetyków może go zawierać, sama na szczęście nie jestem uczulona, ale będę o tym pamiętać gdy ktoś ze znajomych będzie się skarżył :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Ja jestem uczulona na nikiel, ale na szczęście szampony mi niestraszne :D !

    OdpowiedzUsuń
  30. Musze sprawdzić swój szampon,bo byłam u fryzjerki ostatnio, myła głowe mi swoim szamponem i nic, zero czegokolwiek. Umyłam w domu swoim i znowu ten sam problem, łupież i swędzenie.

    OdpowiedzUsuń
  31. o matko, to teraz już niczego nie można być pewnym

    OdpowiedzUsuń
  32. Przyznam, że jeszcze nie spotkałam się z alergią na szampon - temat zatem jest mi całkowicie obcy. Dobrze jednak wiedzieć, że zagrożenie czyha wszędzie;>

    OdpowiedzUsuń
  33. Z moich poszukiwań (i testów płatkowych u lekarza) wynika, że to nie olej kokosowy jest problemem (chociaż oczywiście kokos jest orzechem i może wywoływać reakcję alergiczną!) tylko 3-(dimetyloamino)propyloamina, stosowana do produkcji cocamidopropyl betaine.

    OdpowiedzUsuń
  34. Dzień dobry, czy stworzyła Pani listę szamponów bez tego składnika? Gdzie ewentualnie mogę ją znaleźć? :)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  35. Coco-Betaina jest (bardziej) naturalnym środkiem powierzchniowo czynnym, który może być stosowany w preparatach organicznych, pod warunkiem, że został wytworzony w odpowiedni sposób, czyli nie zawiera żadnych syntetyków.
    Cocamidopropyl Beatina produkowana jest poprzez proces syntezy, choć część "Coco" i część "Betaina" są/mogą być naturalne. Jednak tu mamy grupę "amido", która naturalna nie jest i nigdy nie będzie.


    To podobno inne substancje

    OdpowiedzUsuń
  36. "Nie kupujcie produktów, które zawierają betainę kokamidopropylową. Występuje ona w INCI pod nazwami:
    Cocamidopropyl Betaine
    CAPB
    Coco-Betaine "

    https://wwwlosy.pl/szampon-bez-cb-czy-bez-capb/
    Coco Betaina to coś innego i nie szkodzi.

    OdpowiedzUsuń